střecha zarostlá mechem

Čištění střech od mechu je nutnost. A proč? 

Zase vám mezi taškami vyrašil mech a lišejníky? Možná vám to přijde romantické, jako byste žili v pohádkové chaloupce se střechou z měkoučkých zelených polštářků. Avšak v tomto případě není mech váš přítel. Střechu může nenávratně odsoudit k zániku. A proč? Dneska se podíváme na to, proč byste měli čištění střech od mechu zařadit do pravidelné péče o váš dům nebo chatu. 

Kde se berou? 

Dosud jste mysleli, že mech a lišejníky rostou jenom v lese? Bohužel ne. Jsou to rostliny, které se množí pomocí spórů. A ty se přenáší hlavně vzduchem. Mech potřebuje k životu vlhkost, kterou poskytuje hlavně severní strana střechy. Na tu nedopadá takové množství slunce, aby vlhké prostředí vysušilo. A tak se mechu skvěle daří. Větší problém ale může být nevzhledný a nesmrtelný lišejník. Ten přežije i v extrémních podmínkách a zbavit se jej není hračka. Zvláště když bydlíte blízko lesa, výskyt lišejníku a mechu na vaší střeše je téměř zaručen. Také napomáhá, když střechu nečistíte vůbec. Pokud se na ní hromadí větvičky, spadané listí nebo je v blízkosti vodní zdroj… máte o zábavu postaráno. 

Proč je čištění důležité? 

Je hned několik důvodů, proč byste měli mech ze střechy pravidelně odstraňovat. Číslem jedna je hromadící se vlhkost, kterou mech úspěšně zadržuje. Může tedy snadno dojít k podmáčení, poškození střechy nebo zatékání do domu. Mech bohužel také nadzvedává střešní tašky. Jeho odpadávající kusy mohou ucpat okapy a svody. Pokud jde o lišejníky, i když vypadají velmi nevzhledně, jsou ve finále menším zlem, než mech. Lišejník střechu nijak nepoškozuje. Pouze z estetického hlediska není zrovna vítaným hostem. 

Jak na to? 

Co kdybychom vám řekli, ať si teď připravíte vysoké štafle, špachtli, vezmete si týden dovolené a pěkně kousek po kousku všechen mech ze střechy odstraníte? Děsivá představa že? Hlavně když se bojíte výšek. Mechanický způsob je možností, jak se mechu a lišejníků zbavit. Ale ať si s tím dáte sebevětší práci, zaručujeme vám, že výsledek bude pokaždé dočasný… a mech se zase vrátí.
Další možností je odstranění pomocí chemie. Používá se modrá skalice, hašené vápno nebo konkrétní přípravek na odstranění mechu ze střechy. Ke každé z těchto variant si ale doplňte informace. Ne každý způsob je totiž vhodný na všechny typy střech. 

Profesionální čištění 

Stále ještě přemýšlíte, jestli se pustit do čištění střech od mechu svépomocí? A co takhle poptat firmu? Pokud se bojíte výšek, nesnášíte dobře chemii, nebo prostě jen nemáte čas… firma bude tou nejlepší volbou. Pokud vás zajímá hlavně cena, ta je vždy individuální. Odvíjí se podle materiálu, celkového zasažení, rozlohy a tak dále. Službu ale můžete a nechat si cenu spočítat na míru. Ať tak či tak, zbavte se mechu co nejdříve! S přicházejícím jarem se rozroste rychleji, než si myslíte.

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Máte zájem o umístění článku?


Nejnovější příspěvky
Rubriky