čištění koberců

Čištění koberců: Jak si poradit se zašlými barvami?

Koberce v interiéru jsou nestárnoucí klasikou. Zútulní i holobyt a navíc příjemně izolují chlad od podlahy. Ať už váš obývací pokoj, ložnici nebo jídelnu zdobí pestrý kusový koberec, nebo jste dali přednost celoplošnému koberci v minimalistickém jednobarevném provedení, jistě jste na něj pyšní. Vkusně vybraný koberec je prvním krokem ke krásnému interiéru.

Zašlé barvy a sešlapané vlasy – jak na to, aby byl koberec jako nový?

Aby byl koberec stále jako nový, je potřeba o něj náležitě pečovat. I když ho luxujete s železnou pravidelností, časem jeho syté barvy „zajdou“ a kobercové vlasy se sešlapou. Je ale zbytečné se nad tím rozčilovat. Vzhled koberce jde poměrně účinně obnovit efektivní a hloubkovou očistou. 

Nečištěné koberce jsou rájem pro roztoče

Čištění koberců je nutné nejen z estetických důvodů. V nečištěných kobercích se množí roztoči. A to na svém zdraví poznají zejména alergici. Roztoči samotní sice pro naše zdraví škodliví nejsou, ale silné alergeny obsahují jejich výkaly. Ty se v nečištěném koberci mísí s prachem a snadno se tak víří do ovzduší v místnosti.

Suché a mokré čištění zvládnete i sami, není to ale tak jednoduché

Pokud se rozhodnete pro čištění koberců svépomocí, máte na výběr mezi metodami suchého a mokrého čištění. Na suché čištění seženete speciální prášek na čištění koberců. Ten je potřeba rovnoměrně vysypat na koberec, nechat působit a následně ho vysát. Suché čištění je vhodnější pro koberce s nízkým vlasem. 

Mokré čištění, nebo také tepování, je účinnější než suché, protože působí více do hloubky. Pro mokré čištění vytvořte roztok dle návodu na obalu čistícího prostředku a roztok naneste po celé ploše koberce. Dále postupujte podle návodu na přípravku. Nezapomeňte na to, že koberec po mokrém čištění musí dokonale vyschnout. Další metodou mokrého čištění je strojové mokré čištění, při němž je čistící roztok zapracován do koberce pod tlakem. Výhodou strojového mokrého čištění je dokonalé odsátí tekutiny, a tím i kratší doba schnutí koberce. Při běžném (nestrojovém) čištění schne koberec i 24 hodin. 

Profesionálové si k čištění koberců „přizvou“ páru

K čištění koberců není od věci přizvat profesionály. Kromě toho, že mají čištění v malíku a vše zvládají rychleji a efektivněji – takže i vám ušetři diskomfort, který starosti s čištěním koberců představují, mají k ruce i profesionální čistící prostředky. Čištění koberců je tak dokonalejší. Koberce navíc mohou čistit i pomocí páry. Jedná se o profesionální metodu, ke které je zapotřebí speciální parní vysavač. 

Čištění koberců zvládnete i sami, ale není to až tak jednoduché, jak se to může na první pohled zdát a investice do pořízení všech speciálních čistících prostředků není nízká. Navíc pokud s konkrétním prostředkem nemáte na vašem koberci zkušenost, je lepší ho vyzkoušet vždy na menším místě, abyste si byli jisti, že koberec nezničíte. Sázkou na jistotu je čištění od profesionálů.

Čištění koberců: Jak si poradit se zašlými barvami?

Share this post :

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Máte zájem o umístění článku?


Nejnovější příspěvky
Rubriky